Dekanımız

Sevgili Öğrenciler!

 

 Merhaba,

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Çanakkale Merkez Terzioğlu Kampüsünde, 1992 yılından beri, eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Fakültemiz otuz yıllık deneyimi,  yetkin akademisyenleri ve idari personeli ile  günümüze kadar 2.100’ü aşkın mezun vermiş,   Turizm Sektöründe önemli bir yer edinmiş bulunmaktadır.

Fakültemizin,
- Turizm İşletmeciliği
- Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği ile
- Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Bölümlerinden mezun olan öğrencilerimiz, günümüzün ve geleceğin en önemli ve gelişmeye açık sektörlerinin başında gelen Turizmin çeşitli alanlarında yurt içinde ve yurt dışında kariyer yapma imkanına kavuşmaktadır.

Fakültemizde dört yıllık üniversite eğitiminin yanında, farklı alanlarda yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır.

Sektörün ihtiyaç duyduğu mesleki derslerin yanı sıra, öğrencilerimiz çağın olmazsa olması İngilizceyi yoğun bir ders programı alarak öğrenmekte, ayrıca ikinci yabancı dil olarak  Almanca, Rusça, Japonca, Fransızca ve İtalyanca dillerinden birisini öğrenme imkanına sahip olarak mesleki yaşama hazırlanmaktadır.

Öğrencilerimiz, Erasmus+, Mevlana ve Farabi öğrenci değişim programları ile öğretim hayatlarının bir
bölümünü başka bir ülkede ve üniversitede geçirerek, yeni deneyimler kazanabilmektedirler.

Misyonumuz; turizm sektöründe deneyim sahibi, güncel gelişmeleri yakından takip eden, bilimsel gelişmeye katkı sağlayan tecrübeli kadrosu ile sektörün sorunlarına çözüm üretecek, turizm işletmelerinin gereksinimlerini karşılayacak teorik ve pratik altyapıya sahip, uygulamayı bilen, teknolojik gelişmeleri yakından izleyen girişimci bireyler yetiştirerek ülke kalkınmasına hizmet etmektir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığa sahip, tercih edilen, yüksek katma değerde bilgi üreten, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişime yön verebilen, mezunlarının turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yönetim kademelerinde etkin olduğu, girişimci ve yenilikçi bir fakülte olmak ve bunu sürdürmek ise vizyonumuzu oluşturmaktadır.

Teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla geliştiği, her gün yeni uygulamaların ve iş yapış yöntemlerinin ortaya çıktığı bilgi çağında, günümüzde popüler olan birçok meslek ileride yok olmaya veya önemini yitirmeye adaydır.

Oysa; giderek artan boş zaman, artan gelir düzeyi, ulaşım ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişmeler sayesinde, her yıl daha fazla insan yurtiçinde ve dışında turizm faaliyetlerine katılmakta, daha uzun süre tatil yapmaktadır. Turizm endüstrisi, gelecekte de dünya genelinde çeşitlenerek büyümeye devam edecektir. Bu gelişmeler, ulusal ve uluslararası turizmdeki büyüme ve gelişmeleri yakından takip eden, kendisini sektöre hazırlayan Turizm mezunlarına da dünya genelinde büyük fırsatlar sunacaktır.

Üniversite yaşamına adım atarak, Turizm Endüstrisinde kariyer yapmak isteyen siz değerli gençleri
aramızda görmekten mutlu olacağız.


Başarı, sağlık ve esenlik dileklerimle,

Prof. Dr. Mustafa BOZ
Dekan