ÇABAÇAM EĞİTİM DESTEK BİRİMLERİ, ADIYAMAN VE KAHRAMANMARAŞ’TA 3-6 YAŞ ÇOCUKLARINA YÖNELİK EĞİTİM HİZMETİ SUNMAK ÜZERE FAALİYETE BAŞLADI.

'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇABA Çok Amaçlı Erken Çocukluk Eğitimi Merkezi (ÇABAÇAM) olarak ÇABA Derneği öncülüğünde depremden büyük zarar gören Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde kurulan iki ayrı çadırkentte  3-6 yaş arasındaki okul öncesi dönem çocuklarına yönelik Adıyaman’da iki Kahramanmaraş’da bir olmak üzere 3 ayrı ÇABAÇAM Eğitim Destek Birimi oluşturuldu.

Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi aynı zamanda Dezavantajlı Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Ebru Aktan Acar ve Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Psikolojik Danışmanlık Birimi Öğretim Görevlisi Cumhur Çırnaz’ın rehberliğinde kurulan ÇABAÇAM Adıyaman ve Kahramanmaraş Eğitim Destek Birimleri, Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi Yasin Güllüoğlu, Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Lisans öğrencisi Elanur Kaçar, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Lisans öğrencileri Berivan Taş ve Barış Kahreman, ÇOMÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu ÇABAÇAM Gönüllüsü Rahim Sipai’nin yoğun çabalarıyla düzenlenerek eğitim-öğretime hazır hale getirildi.

ÇABAÇAM Modeli’nden referans alınarak her gün 09.00-17.00 saatleri arasında farklı yaş aralığındaki çocuklarla oyun, sanat, müzik, etkileşimli kitap okuma, orff-schulwerk vb. atölye etkinliklerinin gerçekleştirileceği çocuk dostu mekanlara sahip sürdürülebilir eğitim birimlerinde altı aylık bir süreç için 10’ar gün arayla okul öncesi eğitimi öğretmenleri, psikolojik danışmanlar, psikologlar vb. alan uzmanlarından oluşan ekipler gönüllü olarak destek sağlayacaklardır.

Çocukların güvenliklerinin önceliğe alındığı eğitim destek birimlerinde atölye çalışmalarına ek olarak hem çocuklarla hem de aileleriyle ortak etkinlikler gerçekleştirilecek; çocukların ve ailelerinin bu süreci sağlıklı atlatabilmeleri psiko-sosyal destek çalışmaları ve rehberlik hizmetleri sunulacaktır.

ÇABAÇAM Kahramanmaraş ve Adıyaman Eğitim Destek Birimlerinde gönüllü destek vermek isteyenler cabaproje17@gmail.com adresine mail atarak kendilerine iletilen gönüllü formunu doldurabilirler.